Nasza parafia
ddd554a000saaq

         Nasza parafia obejmuje kilka miejscowości a w każdej jest krzyż lub kapliczka.


To miejsca gdzie zbierają się mieszkańcy by powierzyć Bogu swoje życie, rodzinę, dzieci, troski.
Nasz kościół leży na trasie pielgrzymek i szlaku Jakubowym, po drodze te znaki Bożej obecności zachęcają podróżnych do modlitwy.


Zebraliśmy je w jednej prezentacji aby wszystkie pokazać.
Zobacz, pobierz, wyślij znajomym !

 

.

 

1945 -1947 ks. Feliks Głowienka
1947-1952 ks. Stefan Sikorski
1952-1965 ks. Jan Wiecki
1965-1976 ks. Edmund Boguń
1976- 1980 ks. Zenon Lewkowicz
1980- 1982 ks. Bogusław Cieślik
1982-1983 o. Bogumił Talarek
1983- 1991 ks. Jan Wowra
1991-2013 ks. Bronisław Chudy
2013- ks. Zdzisław Kumor

 

  HISTORIA PARAFII

        Kościół został zbudowany w 1280 r., przebudowany w 1735 r., z cegły. Wymiary: 22,5 m długości, 10,5 m szerokości i 18 m wysokości. Styl neoromański. 

     Parafia została erygowana w 1283 r. Należy do najstarszych na Pomorzu Gdańskim. Do parafii wówczas należały wsie: Kłodawa, Żukczyn, Zakrzewki, Kłobuszewo, Kaczki, Trąbki Małe, Zła Wieś, Ulkowy, Łaguszewo, Kleszczewko.

Obecny kościół wzniesiony w latach 1733-1735 z fundacji opata klasztoru w Lądzie Antoniego Mikołaja Łukomskiego, przetrwał do dziś. W latach 1811-1895 parafia obsługiwana była przez proboszcza w Trąbkach Wielkich.

Nowe okna w kościele parafialnym

W naszym kościele planowana jest na najbliższy czas wymiana okien. Istniejące okna witrażowe w metalowej oprawie zostaną wymienione na okna drewniane z szybą scaloną, termoizolacyjną i witrażem od strony wnętrza kościoła. Wymiana okien została zdecydowana z kilku powodów.


 Niedziele i święta:


     8.00  w kościele parafialnym

     9.15  w kościele parafialnym

   10.30 dla dzieci w kościele parafialnym

    12.00  suma w kościele parafialnym


Dni powszednie:     18.00

              Przy kościele, przed plebanią, na zdobionej kanelurami kolumnie ustawiono polichromowaną figurę św. Jana Nepomucena. Jest on bardzo popularny na Pomorzu, ale również w innych regionach Polski. W okolicznych miejscowościach na rogarkach święty wita i żegna podróżujących. Dlatego warto przybliżyć jego ciekawy życiorys i symbolikę nawiązującą do wagi tajemnicy spowiedzi, za którą oddał życie.

Historia:
Jan Welflin, zwany też Janem z Pomuk, Nepomucenem lub Nepomukiem, żył w II poł. XIV stulecia w Czechach. We wczesnym dzieciństwie został cudownie uleczony dzięki modlitwom rodziców, którzy w podzięce ofiarowali go na służbę Bogu. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został altarystą (opiekunem) katedralnym, a potem proboszczem św. Galla w Pradze. Z czasem został mianowany kanonikiem przy kolegiacie św. Idziego w Pradze i był wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej. Bywał zapraszany na dwór królewski, rozstrzygał spory i uczynił wiele dobrego dla swoich wiernych. Niebawem został również spowiednikiem królowej Zofii. Jego śmierć owiana jest legendą, która głosi, że król Wacław zwrócił się do ks. Jana z żądaniem wyjaśnienia, z czego spowiadała się królowa. Ponieważ odmówił, został wtrącony do więzienia. Skazano go na tortury, a potem z rozkazu króla Wacława zrzucono z mostu Karola do Wełtawy. Legenda podaje, że w miejscu jego utopienia pojawiło się na wodach Wełtawy światło, które pozwoliło odnaleźć zwłoki, a na niebie zapłonęło pięć gwiazd.


Powitanie ks. biskupa Zbigniewa Zielińskiego  przez ks. Proboszcza Zdzisława Kumora i

złożone sprawozdanie podczas wizytacji kanonicznej 18.12.2016 r. w Kłodawie


Ekscelencjo, nasz Najdostojniejszy Pasterzu!
Bogu Najwyższemu dziękujemy za dar Twojej obecności wśród nas. Przybycie Księdza Biskupa do naszej parafii, przypomina rzeczywistość pierwotnego Kościoła, gdy św. Paweł Apostoł odwiedzał pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Wędrował do nich ze słowem pouczenia, ciesząc się lub smucąc ze wszystkimi. Witając Cię serdecznie w naszym parafialnym Kościele, pragniemy tak postrzegać Twoją – Księże Biskupie pasterską posługę.

Design by FxDesign Darmowy szablon Joomla