"Trzeba więc naprzód porzucić smutki, narzekania, wyleczyć się z samego siebie, ze swoich urazów psychicznych, które są dla nas większym nieszczęściem niż wszystko, co nas otacza."
"Umiera się raz i człowiek szybko okrywa się sławą, ale żyje się w trudzie, bólu i cierpieniu, długie lata, i to jest większe bohaterstwo."
"Ludzie mówią - czas to pieniądz. Ja mówię inaczej - czas to miłość. Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa."
"[...] Czas to miłość... Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania innych."
"Miłość musi być próbowana jak złoto w ogniu prób; tylko mała miłość w ogniu prób kruszeje.
Wielka oczyszcza się i rozpala."
"Uprzejme spojrzenie i uśmiech znaczą często więcej, niż udana rozmowa."
"Władza imponuje tylko małym ludziom, którzy jej pragną, by nadrobić swoją małość."
"Człowiek jest odpowiedzialny nie tylko za uczucia, które ma dla innych, ale i za te, które w innych budzi."
"Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno."
"Nie wystarczy urodzić się człowiekiem, trzeba jeszcze być człowiekiem."
"Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!"
bł. Stefan Wyszyński
"To miłość nawraca serca i daruje pokój ludzkości, która wydaje się czasem zagubiona i
zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu"
św. Jan Paweł II
" Kochaj i powiedz to swoim życiem"
św. Augustyn
„Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
10 marzec 2024r. Boże Narodzenie
„Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. (…) Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego”. Ewangelia według św. Jana 1, 1-12. „A Słowo Ciałem się stało. I mieszkało między nami”.
Śpiewamy co roku, często ze wzruszeniem, z rozrzewnieniem powodowanym wyjątkową atmosferą tego czasu.
Czy jednak udaje się nam w głębi serca uczestniczyć w tym misterium Narodzenia Pańskiego?
Święty Jan Paweł II powiedział kiedyś, że kolędy zawsze jest dobrze śpiewać.
W jednej z korsykańskich parafii, prowadzonych przed paru laty przez polskiego kapłana, ks. Ryszarda, szopka bożonarodzeniowa stała przed ołtarzem przez cały rok. Pozornie może wydać się to dziwne i osobliwe – rozważanie kwestii Bożego Narodzenia w marcu, w samym centrum Wielkiego Postu, jednak myśl o tym, że Boże Narodzenie jest wydarzeniem ponadczasowym niechaj pomoże nam dobrze przeżyć to najbliższe, zaznaczone, jak co roku w kalendarzu pod koniec grudnia. Niejednokrotnie dzieje się tak, że czas bezpośrednio poprzedzający Boże Narodzenie jest w naszych domach okresem dużych napięć.
Im bliżej świąt, tym gorzej. Pośpiech, zmęczenie, liczne zmartwienia… że karp musi pojawić się na stole, a jeszcze nie został zakupiony, że znowu nikt nie sprawdził, czy komplety lampek działają i że do ostatniej chwili nie będzie wiadomo, u kogo robimy wigilię w tym roku, czy szwagier/wujek przyjedzie, czy będzie tak jak zawsze…
Może właśnie marzec jest całkiem dobrym momentem, aby pomyśleć o Bożym Narodzeniu?
Teraz jeszcze bez pośpiechu i presji emocji można porozmawiać o tych kwestiach organizacyjnych, które w grudniu kosztują nas tyle nerwów, by potem móc przeżywać w pełni to, co jest istotą bożonarodzeniowego czasu.
ZADANIE
Może to wydać się zaskakujące, ale spróbuj porozmawiać ze swymi najbliższymi o planach na przeżycie (nie spędzenie) najbliższych świąt Bożego Narodzenia.
Zaplanujcie, jak włączyć się w przygotowania w parafii, sporządźcie listę osób, do których wyślecie życzenia… na początku Adwentu.
3 marzec 2024r. Adwent
„Celebrując co roku liturgię Adwentu, Kościół aktualizuje (…) oczekiwanie Mesjasza; uczestnicząc w długim przygotowaniu pierwszego przyjścia Zbawiciela, wierni odnawiają gorące pragnienie Jego drugiego Przyjścia”. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 524.
„Co roku, poczynając od pierwszej niedzieli Adwentu, Kościół poprzez cykl niedziel i świąt stara się nam uświadomić zbawcze działanie Boga w dziejach człowieka, ludzkości, świata. Właśnie dlatego »adventus«, czyli »przyjście«.
Bóg przychodzi do człowieka.
To jest podstawowy wymiar naszej wiary. Żyjemy wiarą, gdy otwieramy się na »przyjście Boga«, gdy trwamy »w adwencie«. Modlitwa Anioł Pański przypomina nam, jak Najświętsza Maryja Panna była otwarta na przyjście Boga: Ona wprowadza nas w Adwent” (św. Jan Paweł II, cyt. za: http://www.jasnagora.com/wydarzenie9011, [dostęp: 30.08.2023]).
Wielu z nas wspomina z rozrzewnieniem myszkowanie po szafkach i różnego rodzaju skrytkach, „tajnych” miejscach naszych domów, w poszukiwaniu prezentów, które miały w wigilijny wieczór znaleźć się pod choinką.
Determinacja tych poszukiwań była nieraz niewyobrażalna, a odkryte znalezisko napełniało chwilową ekscytacją, a potem zakłopotaniem: „nie będzie już niespodzianki”.
Nie potrafimy z pokorą oczekiwać.
Współczesny świat krzyczy do nas: „musisz mieć to już!”. W pogodni za informacjami sięgamy do kieszeni po smartfon i niecierpliwe ich poszukujemy.
Irytuje nas, gdy nasza sieć internetowa ma słaby zasięg, gdy nie otrzymujemy natychmiast tego, co właśnie stało się naszą zachcianką.
Gotowi jesteśmy zaciągać nawet niekorzystne kredyty i pożyczki, aby mieć już, natychmiast wymarzone auto, wyposażenie mieszkania, ekskluzywny wyjazd.
Coraz trudniej jest nam czekać. Zabijamy w sobie pokorę oczekiwania, pokorę gotowości na przyjście, wszystkiego chcemy doświadczyć już.
Przedwczesne wydają się rozmyślania o Adwencie w marcu, ale warto tę refleksję podjąć. Czy umiem czekać?
Czy potrafię z ufnością powierzyć Panu czas oczekiwania?
ZADANIE
Umiejętność przeżywania Adwentu wymaga pokory i dyscypliny.
Oto zaproszenie, wyzwanie dla Ciebie na nadchodzący tydzień: każdego dnia o godzinie 12.00 pomódl się modlitwą Anioł Pański. Jeżeli rytm i tryb twojej pracy, czy innej aktywności, uniemożliwia Ci w tym czasie przerwanie wykonywanych czynności, uczyń to choćby w myślach.
Rozpocznij w tym roku od dnia Zwiastowania Pańskiego (25 marca) Duchową Adopcję Dziecka Poczętego.
25 luty 2024r. Kto jest właścicielem tego ogrodu?
„Świętość (…) nie polega ani na doskonałości moralnej, ani też na wypracowaniu dojrzałości psychicznej. (…) Świętość to spotkanie naszej słabości z mocą i miłosierdziem Bożym, to prowadzenie przez samego Ducha Świętego”. W kręgu kierownictwa duchowego, red. J. Augustyn SJ, s. 31.
Piękne ogrody zachwycają nasze oczy, dają odprężenie spiętym myślom i mięśniom, redukują stres.
Tu można hodować własne rośliny, tu ogrodnik decyduje, którą roślinę przyciąć, która wymaga nawozu, a którą możemy wyrwać.
Twoje życie duchowe to ogród. Cięgle trwa praca nad Twoim ogrodem.
Czasem ta praca będzie wymagała od Ciebie większego wysiłku, lecz jeśli ufasz Ogrodnikowi, to wiesz też, że nie zada Ci zbyt wiele pracy, ale zawsze w sam raz.
Czasem Duch Święty poprowadzi Cię na rekolekcje, byś odpoczął. Nie odkładaj tego.
Być może czas na pierwszego w życiu kierownika duchowego? Jak to zrobić? Zapytaj Boga, kto ma nim być i pozwól Mu zadziałać, poproś, by wskazał Ci Twojego przewodnika. To może być kapłan, który zostanie jednocześnie Twoim spowiednikiem, a może to być osoba świecka, przez którą Bóg będzie Cię kształtował.
Nieskończone są Boże możliwości pomocy człowiekowi, który się na Niego otwiera.
Co więcej, są „spersonalizowane”, czyli przykrojone na miarę właśnie Twoich potrzeb.
Bóg będzie przysyłał Ci ludzi, będziesz formowany przez różne sytuacje, dostaniesz do ręki konkretną książkę czy film.
Ważne tylko, byś pozostał otwarty na działanie Ducha Świętego i Jemu się poddał, pozwolił, by On działał, nie Ty. Bądź dzieckiem wobec Boga, a dorosłym wobec świata.
ZADANIE
Otwórz swoje serce w poniższej modlitwie, nie śpiesz się. Postaraj się wypowiedzieć ją na głos:
Duchu Święty, duszo mojej duszy, uwielbiam Cię, oświecaj mnie, prowadź mnie, umacniaj, pocieszaj i pouczaj, co mam czynić, rozkazuj mi. Poddaję się chętnie wszystkiemu, czego ode mnie zażądasz, pragnę wszystko przyjąć, co na mnie dopuścisz, daj mi tylko poznać Twoją świętą wolę.
Amen. kard. Désiré-Joseph Mercier
18 luty 2024r. Listwa zasilająca
„Sakramenty są skutecznymi znakami łask, ustanowionymi przez Chrystusa i powierzonymi Kościołowi. Przez te znaki jest nam udzielane życie Boże. Przynoszą one owoc w tych, którzy je przyjmują z odpowiednią dyspozycją”.
Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1131.
Sakramenty zakładają wiarę u przyjmującego je, umacniają ją i wyrażają.
Udzielają łaski, usposabiają do oddawania Bogu należnej czci i pełnienia uczynków miłości (zob. Rytuał Rodzinny, s465). Celem sakramentów jest uświęcenie człowieka. W sakramentach spotykamy żywego Boga.
W sakramencie chrztu, to sam Chrystus czyni z nas swoje dzieci.
Przyjmując sakrament bierzmowania, zyskujesz bliskiego Towarzysza swojej drogi – Ducha Świętego.
W Mszy Świętej Jezus sam siebie ofiaruje, bo Jego miłość inaczej nie potrafi...
W sakramencie pokuty to On Cię przytula i leczy rany.
Gdy jesteś chory, przychodzi, chce być blisko i cierpi z Tobą.
Jednoczy, prowadzi i umacnia miłość małżonków.
Od dnia przyjęcia sakramentu kapłaństwa pozwala Ci działać w Swoim imieniu.
Bliżej już nie można. Każdy sakrament to listwa zasilająca Twoje życie.
Samemu trudno unieść to, z czym przychodzi nam się mierzyć w życiu.
Gdy Wanda Półtawska wróciła do domu po II wojnie światowej z doświadczeniem obozu koncentracyjnego i miała w sercu więcej pytań do Boga niż odpowiedzi, usłyszała podczas spowiedzi: „Przychodź rano na Mszę Świętą, przychodź co dzień”. Słowa te wypowiedział do niej jej późniejszy spowiednik, ks. Karol Wojtyła. Wiedział, że tu jest przecież źródło łaski (zob. W. Półtawska, Beskidzkie rekolekcje, s. 38.).
To sakramenty są źródłem życiowej siły, to tu przytula Cię Bóg, tu otrzymujesz światło na swojej drodze.
Stąd płynie prąd.
ZADANIE
Zaplanuj spowiedź i Mszę Świętą. Miej na nią czas.
Możesz jej owoce ofiarować Bogu, dziękując Mu za wszystkie sakramenty, z których do tej pory skorzystałeś/skorzystałaś.
10 luty 2024r. Źódło życia i radości
„Tak wielka zaś w słowie Bożym zawiera się moc i potęga, że staje się ono dla Kościoła podstawą i siłą żywotną, a dla dzieci Kościoła umocnieniem wiary, pokarmem duszy, czystym i trwałym źródłem życia duchowego”. Sobór Watykański II,Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym, nr 21.
Pismo Święte to księga życia.
To znaczy, że nic, co mnie otacza, nie powinno mnie dziwić, bo już miało miejsce.
Sięgając po Biblię bez komentarza, można się porządnie wzburzyć, bo pełna jest grzeszników.
Na całe szczęście można także w niej odnaleźć mnóstwo osób, których mrożące krew w żyłach historie dobrze się kończą tylko dlatego, że przyjęli Boga. Kto jest Twoim ulubionym biblijnym bohaterem?
Ozeasz, który z bólem serca walczył o miłość prostytutki czy Paweł, morderca ludzi wierzących, którego sam Bóg zatrzymał w tym szaleństwie?
A może bliższa jest Ci teraz historia zakochania Tobiasza i Sary?
Może jesteś w takim momencie życia, że chcesz Boga uwielbiać psalmami Dawida, a może wręcz przeciwnie, Hiob wyje w Tobie z niemocy?
Wszystkie te historie to historie zagubienia, szukania i odnajdywania życia w Bogu.
Niektórzy Go nie przyjmują, stąd znajdziesz w Piśmie Świętym nawet historie zatracenia.
On szanuje Twój wybór, nie narzuca się.
Biblia nie koloryzuje, nie manipuluje, nie znajdziesz tam fake newsów.
Możesz Bogu zadać pytanie i czytać Pismo Święte, by znaleźć odpowiedź.
Pamiętaj, że Pan Bóg zawsze udziela odpowiedzi w najlepszym dla Ciebie czasie.Niekoniecznie wtedy, kiedy Ty tego chcesz.
Sługa Boży bp Wilhelm Pluta podpowiadał, jak czytać Pismo Święte
Radził między innymi, aby czytać je powoli i uważnie; sercem zakosztować tego, co Cię szczególnie poruszyło.
O tym, co Ci w serce zapadło, rozmawiaj jak przyjaciel z Bogiem przyjacielem i odpocznij, pokornie oddając się Bogu. Raduj się Bogiem. Z rozmyślania zabierz ze sobą to Słowo Boże, jakie Pan Bóg sam w szczególny sposób złożył w Twoim sercu, obróć je w czyn tam, gdzie Ci żyć przychodzi. Nieś sobą miłość, radość, dobroć ludziom.
W ten sposób Słowo Boże stanie się dla Ciebie słowem życia, będziesz o Bogu świadczyć tam, gdzie jesteś (zob. https://diecezjazg.pl/czytanie-pisma-swietegorozmyslanie-nad-pismem-swietym, [dostęp: 13.07.2023]).
ZADANIE Czy wiesz, że ulubionym zdaniem św. Jana Pawła II z Pisma Świętego było: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8, 32) ?
Czy masz swoje ulubione zdanie, pochodzące z Biblii? A może warto zacząć od wyboru ulubionej księgi?
WŁĄCZAM SIĘ W ŻYCIE BOŻE
Piszę do Ciebie list... „Myśl o niebie, gdy wstajesz ze snu, gdy kładziesz się do łóżka; myśl o niebie, gdy klękasz do modlitwy, gdy siadasz do posiłku. Myśl o niebie, gdy ci wesoło na duszy (…); myśl o niebie, gdy gniecie cię smutek i trwoga (…). W szczególniejszy sposób myśl o niebie w chwili pokus i doświadczeń, byś nie upadł”. bł. ks. Jan Macha, https://teologiczna.blog.deon.pl/zawsze-mysl-o-niebie-ks-jana-machy-zachetado-swietosci, [dostęp: 6.07.2023].
Błogosławiony ks. Jan Macha mówił, że modlitwa to zwrócenie się sercem ku niebu, czyli ku Bogu.
Gdy człowiek rozważa coś w duszy, nagle zauważa, że prowadzi dialog z Bogiem, a On jest zawsze gotowy do rozmowy (zob. Youcat, s. 258).
Natomiast zadziwiające jest to, że Bóg szuka nas jeszcze zanim my zaczniemy Go szukać, tęskni za nami.
Modlitwa często jest zmaganiem się z sobą samym.
Tak jak walczę o to, by znaleźć czas TYLKO dla swojej żony, męża, rodziny, tak znalezienie czasu TYLKO dla Boga to walka, którą czasem wygrywam, a czasem przegrywam.
Za każdym razem, gdy zwracam się do Boga, On obdarza mnie bliskością.
W modlitwie jest miejsce na zadawanie pytań, na odsłonięcie swojego serca. Bez retuszu. Bez zbędnego szukania słów. Bo modlitwa, to rozmowa, czyli słuchanie i mówienie. Gdy musisz przedyskutować z Bogiem ważne sprawy, może dobrze będzie odsunąć się na bok, stworzyć warunki do bliskiego spotkania.
Jezus też tak wielokrotnie robił. Usuwał się, by przedyskutować sprawy swojego serca tylko z Bogiem Ojcem.
Modlenie się jest czymś tak naturalnym jak oddychanie, jedzenie czy kochanie.
Modlenie się oczyszcza, daje Ci siłę do odpierania pokus, umacnia w słabości, pokonuje twój strach, podwaja siły, wydłuża oddech i czyni cię szczęśliwym (zob. Youcat, s. 258-259).
Modlitwa nie musi być wyizolowanym czasem, bo przecież cały czas należy do Boga.
Niech Twoje życie stanie się nieustanną modlitwą, przebywaniem z Przyjacielem.
Tak się stanie, gdy będziesz rozmawiał z Nim o wszystkim na bieżąco.
ZADANIE
Zadanie to składa się z trzech kroków, wykonuj je we wskazanej kolejności. Pomyśl, kto jest/był w Twoim życiu Twoim najlepszym przyjacielem.
Przypomnij go sobie, jak się uśmiecha, słucha ze zrozumieniem. Jak się czujesz w jego/jej obecności?
Napisz do niego/niej list, w którym opowiesz, co u Ciebie słychać, czym aktualnie żyjesz, co Cię cieszy, co boli, a czego się boisz. Zacznij od słów: Drogi/Droga…. (imię)! Piszę do Ciebie list, żeby…
Zmień początek na: Drogi mój Boże!, a następnie przeczytaj list Bogu na głos.
21STYCZEŃ 2024r.
PRZEZ CHRZEST WCHODZĘ DO KOŚCIOŁA
Moje obowiązki wynikające z chrztu
„Ochrzczeni, odrodzeni przez chrzest jako synowie Boży, zobowiązani są do wyznawania przed ludźmi wiary, którą otrzymali od Boga za pośrednictwem Kościoła, i uczestniczenia w apostolskiej i misyjnej działalności Ludu Bożego”. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1270.
Czy w trosce o dobre przeżywania mojego chrztu realizuję obowiązki wynikające z tego sakramentu?
Historycy podają, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa katechumen przygotowujący się do otrzymania chrztu miał dwa lub trzy lata na bliższe zapoznanie z Pismem Świętym oraz nauką Kościoła.
Jednocześnie miał wdrażać się w praktyki ascetyczne, zwłaszcza: post, jałmużnę i różnego rodzaju umartwienia. Katechumen sam musiał się przekonać i zmotywować do przestrzegania wszelkich zasad moralności chrześcijańskiej i swoim postępowaniem miał udowodnić wspólnocie wierzących szczerość swoich zamiarów.
Pierwszym i podstawowym obowiązkiem ochrzczonego staje się uczestnictwo w potrójnej misji u Chrystusa i Kościoła,
tj. w kapłańskim, prorockim oraz królewskim posłannictwie.
Zadanie kapłańskie dotyczy wszystkich wiernych i przejawia się w przyjmowaniu sakramentów, przede wszystkim – w korzystaniu z Eucharystii.
Zadanie prorockie to nic innego jak zachowywanie i ustawiczne pogłębianie wiary, korzystanie z charyzmatów oraz świadectwo życia.
Królewskość oznacza zaś służenie innym na wzór Chrystusa.
Owocem życia chrześcijańskiego są dobre czyny. Ten sposób głoszenia dobroci Boga jest szczególnie skuteczny i oczekiwany.
Anna Frank napisała w swych pamiętnikach: „Gdy widzę, jak ludzie są dobrzy, zaczynam wierzyć w Boga” (cyt. za: https://www.ekspreshomiletyczny.pl/index.php?page=zobowiazania-wynikajacez-chrztu-ks-stanislaw-saletnik-2 [dostęp: 30.08.2023]).
Każdy chrześcijanin powinien mieć w sercu osobistą, „kartezjańską”, zasadę, a brzmi ona: „Miłuję, więc jestem”.
Jestem chrześcijaninem, gdy staram się być dobry jak Ojciec.
ZADANIE Porozmawiajcie o obowiązkach domowych. Czy łatwo przychodzi Wam je wypełniać?
21STYCZEŃ 2024r. PRZEZ CHRZEST WCHODZĘ DO KOŚCIOŁA
Moje przywileje wynikające z chrztu
„Radujmy się i składajmy dzięki: staliśmy się nie tylko chrześcijanami, ale Chrystusem.
Zdumiewajcie się i cieszcie: staliśmy się Chrystusem!”. Jan Paweł II, Christifideles laici, 17.
Czy korzystamy w pełni z darów udzielonych w sakramencie chrztu?
Przez chrzest Bóg stał się naszym Ojcem, Chrystus – Bratem, a Duch Święty mieszka w nas jak w świątyni.
Przez chrzest zostaliśmy wprowadzeni do Kościoła, staliśmy się uczestnikami wspólnoty, stale rodzącej się i zwiastującej Królestwo Boże.
Przez chrzest staliśmy się nowym stworzeniem w Chrystusie i otrzymujemy łaskę zbawienia.
Chrzest otworzył nam drogę do wiecznego życia w zjednoczeniu z Bogiem.
Przez chrzest uzyskaliśmy możliwość uczestnictwa w innych sakramentach Kościoła, otrzymując dary Ducha Świętego, który umacnia nas w wierze i pomaga nam rozwijać się według Bożego zamysłu.
Przez chrzest staliśmy się świadkami Zmartwychwstałego w świecie.
Jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii, szerzenia miłości Chrystusa oraz budowania Królestwa Bożego na ziemi.
Chrzest daje nam moc do pełnienia misji, jaką Chrystus powierzył swoim uczniom.
Przez chrzest złączyliśmy się z innymi chrześcijanami, tworząc silną wspólnotę wiary.
Możemy modlić się, przyjmować sakramenty, dzielić się duchowymi doświadczeniami i wzajemnie wspierać.
Kościół staje się dla nas miejscem wzrostu duchowego i wsparcia w naszej drodze wiary.
Przez chrzest dołączyliśmy do rodziny Bożej, a Bóg jest tym, do którego możemy zwracać się z wielką ufnością i oddaniem.
ZADANIE
Pomyśl przed snem o własnych zaniedbaniach w korzystaniu z darów chrzcielnych w ostatnim czasie.
14 STYCZEŃ 2024r.
PRZEZ CHRZEST WCHODZĘ DO KOŚCIOŁA
Jestem znakiem dla świata.
Tożsamość chrześcijanina
„W Antiochii (…) po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami”. Dzieje Apostolskie 11, 26.
Czy ludzie wiedzą, że jesteśmy od Jezusa?
Bycie chrześcijaninem nie polega jedynie na wewnętrznym przekonaniu, że tak właśnie jest,
lecz także – a może przede wszystkim – na świadectwie życia.
Wszak sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, ale dopiero wyznawanie jej prowadzi do zbawienia. Chrześcijanin nie ma przed sobą transcendentnego, dalekiego Boga, do którego dąży w nieskończonych poszukiwaniach, nigdy Go nie znajdując. Przeciwnie, przez Jezusa Chrystusa Bóg zamieszkuje w nas, a my żyjemy w Bogu, bo w rzeczywistości jest On blisko każdego z nas, bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy.
Jestem chrześcijaninem – jestem świadkiem miłości, dlatego chcę dążyć do przejawiania się tej miłości we wszystkim, co robię. Proszę Pana o łaskę miłosierdzia, współodczuwania, życzliwości i gotowości do służby drugiemu, a wreszcie miłowania tych, których kocham jeszcze za mało.
Jestem chrześcijaninem – jestem świadkiem nadziei, dlatego chcę zanosić ją wszędzie tam, gdzie panuje mrok rozpaczy i beznadziei. Łaska uświęcająca uzdalnia mnie do pokładania wszelkiej ufności w Bogu, bo tylko On mój los zabezpiecza.
Jestem chrześcijaninem – jestem świadkiem pokoju. Wpatruję się w mojego Mistrza, który złożył swoje życie w ofierze dla zbawienia wszystkich. Chcę wzrastać w dobru przez rozwój cnót moralnych, by swoim życiem i postępowaniem zaprowadzać pokój.
ZADANIE
Zastanówcie się w rodzinie, co sprawia, że Wasi sąsiedzi i znajomi mogą pomyśleć o Was jak o chrześcijanach
oraz co w Waszym życiu temu może przeczyć.
7 STYCZEŃ 2024r.
PRZEZ CHRZEST WCHODZĘ DO KOŚCIOŁA
Przez chrzest staję się Dzieckiem Boga
„Nazywamy go darem – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą;
łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili;
chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie;
namaszczeniem – ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza);
oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem;
szatą – ponieważ zakrywa nasz wstyd;
obmyciem – ponieważ oczyszcza;
pieczęcią – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga”. Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1216.
Przyjąć chrzest – co to właściwie znaczy?
Chrzest czyni nas przybranymi dziećmi Bożymi.
Z Jezusem i przez Jezusa staliśmy się adoptowanymi córkami i synami najlepszego Ojca i dziedzicami Królestwa Bożego. On tak umiłował świat, że dał nam Syna – Jezusa, który z miłości umarł na krzyżu zamiast nas.
Przez wiarę w Niego otrzymujemy życie wieczne z Ojcem, lecz także z braćmi i siostrami.
Choć każdy z nas powinien pamiętać o swojej dacie chrztu, jeszcze usilniej należy pamiętać, że rzeczywiste przyjęcie tego daru dokonuje się tylko w Bożym „teraz”, a my winniśmy stawać się tym, kim jesteśmy, przez codziennie ponawianie naszej osobistej decyzji o nawróceniu i panowaniu Chrystusa w naszym życiu.
Bycie dzieckiem Bożym wiąże się z odpowiedzialnością.
Jako chrześcijanie mamy obowiązek naśladować Jezusa Chrystusa i dawać świadectwo Jego miłości i miłosierdzia wobec innych ludzi. Staliśmy się uczestnikami wspólnoty Kościoła i otrzymaliśmy sakramentalną pieczęć, która nas umacnia i jednoczy z innymi wierzącymi, ale tylko od naszych wolnych wyborów zależy, czy będziemy rozwijać otrzymaną na chrzcie wiarę.
ZADANIE
Poproś rodziców, żeby opowiedzieli Ci, co się działo w dniu Twojego chrztu (jeśli jest jeszcze taka możliwość).
Opowiedz swoim dzieciom o ich chrzcie (jak wyglądał sakrament, kto był obecny
31 GRUDZIEŃ 2023r.
Aby wybierać mądrze… O rozeznawaniu w Kościele
Wyobraźmy sobie sytuację, gdy idziemy nieznanym szlakiem.
Nagle stajemy na rozstaju dróg i nie za bardzo wiemy, którą drogą pójść dalej.
W takiej sytuacji najczęściej zerkamy na mapę, próbujemy kogoś dopytać, przedyskutować sytuację z innymi współuczestnikami podróży albo też dojść do miejsca, w którym widać nieco więcej.
Na „rozstaje dróg” nierzadko trafiamy, wędrując jako wspólnota Kościoła, rodzina, czy też w osobistym życiu.
Także w takich wypadkach warto przystanąć, rozważyć wszystkie możliwości, aby podjąć właściwą decyzję.
W życiu duchowym mówimy we wskazanych przypadkach o „rozeznawaniu duchowym”, czyli o poszukiwaniu woli Pana Boga w danej sytuacji, w naszym życiu indywidualnym, wspólnotowym czy rodzinnym.
Czym zatem jest wspomniane rozeznawanie?
„Rozeznawanie duchowe nie może (…) być jakąś spontaniczną, odruchową i nieustannie improwizowaną oceną ludzkich sytuacji. Rozeznawanie winno być dobrze przygotowywane, zarówno wtedy, gdy chodzi o ważne i wielkie wybory życiowe, jak również wówczas, kiedy chodzi o codzienne, zdawać by się mogło małe decyzje, ale nie mniej ważne dla życia duchowego” (https://czechowice.jezuici.pl /?p=1123, [dostęp: 5.07.2023 r.]).
Rozeznawanie nie jest spontaniczną decyzją, jest procesem, którego trzeba się uczyć.
Pomocą w dobrym rozeznawaniu są między innymi: zbieranie informacji, szczery, spokojny i obiektywny dialog z drugim człowiekiem, modlitwa, rozważanie Pisma Świętego, a także konfrontowanie własnych odczuć, myśli, pragnień z wolą Pana Boga i nauczaniem Kościoła.
Jesteśmy wspólnotą powołaną przez Boga, którą On sam prowadzi.
Każdy z nas ma do wykonania konkretne zadanie w tej wspólnocie, w sztafecie dziejów.
Nie jest obojętne, jak to zadanie wykonamy, bo też Kościół nie jest „naszą prywatną sprawą”.
Kiedyś zdamy sprawę z realizacji powierzonych nam zadań.
ZADANIE
Otwórz Pismo Święte w dowolnym, przypadkowym miejscu, przeczytaj fragment i zastanów się, co Pan Bóg chce Ci dzisiaj powiedzieć, do jakich zadań Cię wzywa.
Podziel się własnym doświadczeniem z innymi członkami rodziny.
24 GRUDZIEŃ 2023r. KOŚCIÓŁ JEST WSPÓLNOTĄ
Katolik na miarę XXI wieku
Kościół, „ustanowiony przez Chrystusa dla komunii życia, miłości i prawdy, używany jest również przez Niego jako narzędzie zbawienia wszystkich i posłany do całego świata jako światłość świata i sól ziemi”. Sobór Watykański II, Konstytucja dogmatyczna o Kościele, nr 9.
Ostatnio można usłyszeć od małżonków:
„Ruchy i wspólnoty to nie dla mnie.
Nie chcę się zobowiązywać, dzisiaj życie jest tak dynamiczne, że trudno podejmować mi takie decyzje”.
W tym kontekście można zadać sobie pytanie: czy to, że nie chcemy należeć do wspólnoty parafialnej, oznacza, że jesteśmy na „marginesie” Kościoła? Odpowiedź brzmi: nie.
Naszą podstawową wspólnotą, do której należymy od momentu chrztu, jest Kościół.
Inne ruchy i wspólnoty pomagają nam jedynie pogłębiać nasze powołanie, są pomocą w drodze ku Bogu.
Na fundamenty duchowości chrześcijańskiej składają się między innymi:
Korzystanie z sakramentów, a w szczególności z Eucharystii i sakramentu pokuty.
Eucharystia zanurza nas w ofierze Chrystusa na krzyżu; tworzy wspólnotę i wychowuje do wspólnoty z Bogiem i braćmi. Z kolei pojednanie z Bogiem i braćmi uczy nas dostrzegać swoją kruchość i słabość, to zaś uzdalnia nas do proszenia o przebaczenie i przebaczania innym, ale przede wszystkim do korzystania z darów wysłużonych nam przez Chrystusa. Słuchanie Słowa Bożego.
Uczymy się wsłuchiwać w głos Boga i Jego wolę poprzez systematyczne czytanie i rozważanie Słowa Bożego, zarówno indywidualnie, wspólnotowo, jak i podczas sprawowania sakramentów.
Modlitwa, post i wstrzemięźliwość, inne akty kultu religijnego.
Aby coraz lepiej poznawać Boga, coraz bardziej Go kochać i czcić, Kościół oferuje nam pomoc w postaci różnych form kultu religijnego.
Wśród nich należy wymienić: bogactwo form modlitwy; dni i okresy postu i wstrzemięźliwości; święta, uroczystości oraz okresy roku liturgicznego, czy też kult świętych.
Wiara w to, że Kościół jest dziełem Boga.
Każdy z nas jest powołany do tego, aby w tej wspólnocie aktywnie uczestniczyć, rozpoznając swoje powołanie i szczególne dary, otrzymane od Boga dla dobra innych.
Prawda o Kościele, który ma swe źródło w Bogu, zobowiązuje nas do wiary nie tylko w Kościół, ale także i do dochowania wiary Kościołowi, czyli także do posłuszeństwa i zaufania Kościołowi hierarchicznemu.
ZADANIE
Porozmawiajcie w gronie Waszej rodziny o Świętej Rodzinie, o okolicznościach narodzenia Chrystusa.
Zastanówcie się, w czym możecie Ją naśladować (w jakich postawach życiowych).
Święta Eucharystia jest największym skarbem Kościoła katolickiego. Jak pisze Ojciec Święty Jan Paweł II:
Kościół otrzymał Eucharystię od Chrystusa, swojego Pana, nie jako jeden z wielu cennych darów, ale jako dar największy, ponieważ jest to dar z samego siebie, z własnej osoby... W niej Pan nasz Jezus Chrystus zechciał pokornie przebywać pod postacią chleba i wina. To stale obecne pragnienie Boga, aby być ze swymi dziećmi możliwie jak najbliżej, urzeczywistnia się w tajemnicy Ciała i Krwi Pańskiej.
( słowa Jezusa przekazane C. Rivas)
Jezus powiedział do Cataliny Rivas : Zapisz te obietnice, które tobie dzisiaj przekazuję: przyrzekam duszy, która często przychodzi nawiedzić mnie w tym Sakramencie Miłości, przyjąć ją serdecznie razem ze wszystkimi Błogosławionymi i Aniołami Nieba. A każde jej nawiedzenie będzie zapisane w Księdze jej życia i udzielę jej:
???? Wszystkich łask przedstawionych przed ołtarzem Bożym, wyproszonych dla Kościoła, Papieża i dusz konsekrowanych.
???? Odsunięcia mocy szatana od jej osoby oraz jej bliskich.
???? Specjalnej ochrony w wypadku trzęsienia ziemi, huraganu i innych naturalnych klęsk, które mogłyby w nią uderzyć.
???? Łaski oddzielenia od świata i od jego powabów, które są przyczyną zguby.
???? Wzniesienia duszy, aby pragnęła jedynie uświęcenia i nieustannej kontemplacji mojego Oblicza.
???? Zmniejszenia kar czyśćca dla jej bliskich.
???? Mojego błogosławieństwa dla jej planów materialnych i duchowych, których realizacji się podejmie, jeżeli tylko będą dobre dla jej duszy.
???? Łaski mojego nawiedzenia w towarzystwie mojej Matki w momencie jej śmierci.
???? Odczuwania i rozumienia potrzeb osób, za które się modli.
???? Łaski wstawiennictwa świętych i aniołów w godzinie śmierci w celu zmniejszenia kar.
???? Łaski, aby moja Miłość wzbudziła święte powołania poświęcenia się Bogu wśród jej bliskich i przyjaciół.
???? Dusza, która będzie zachowywała cześć dla mojej Obecności w Eucharystii, nie potępi się i nie umrze bez sakramentów Kościoła.
???? „Kapłanom i osobom zakonnym, którzy będą rozpowszechniali praktykowanie Adoracji, udzielę wiele szczególnych łask całkowitego rozpoznania ich grzechów i łaski poprawy. Będę im pomagał w tworzeniu pobożnych i świętych wspólnot wiernych, otrzymają też wiele innych przywilejów."
???? „Musicie spełnić dwa warunki będące rezultatem szczerej miłości do mojej rzeczywistej Obecności w Eucharystii, abym mógł wam udzielić moich łask. Są one absolutnie nie do pominięcia dla zrealizowania moich obietnic:
Biskup, René Fernández Apaza udzielił Imprimatur dla publikacji Cataliny Rivas.
1.Kiedy sprawowana jest Eucharystia, sanktuarium wypełnia się niezliczonymi aniołami, którzy adorują boską ofiarę złożoną na ołtarzu. ~ św. Jan Chryzostom
2.Aniołowie otaczają i pomagają kapłanowi podczas odprawiania Mszy Świętej. ~ św Augustyn
~ Matka Boża do błogosławionego Alana.
radości, zapachu, dobrego samopoczucia, które porywa całe ciało i sprawia, że jest ono wywyższone.~ św. Jan Maria Vianney
Nabożeństwo Pięciu Pierwszych Śród Miesiąca ku czci
Przenajświętszego Serca św. Józefa
Kiedy Bóg pragnie wznieść duszę ku wysokościom, łączy ją ze św. Józefem, dając jej mocną miłość ku temu dobremu świętemu.
Św. Piotr Julian Eymard
Nabożeństwo do Przeczystego Serca św. Józefa wiąże się bezpośrednio z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa w pierwsze piątki miesiąca i Niepokalanego Serca Maryi w pierwsze soboty miesiąca.
Istotą Nabożeństwa do Przeczystego Serca św. Józefa jest Komunia Święta wynagradzająca przez pięć pierwszych śród miesiąca oraz rozważanie i modlitwa w jedności Trzech Serc: Jezusa. Maryi i Józefa. To nabożeństwo jest dopełnieniem Bożych zamiarów ukazanych w ostatniej wizji fatimskiej 13 października 1917 roku, gdzie Józef z Dzieciątkiem Jezus ukazuje się w obecności Maryi i trzykrotnie błogosławi światu, oraz późniejszych objawień s. Łucji w Pontevedra, gdzie została pouczona o nabożeństwie pierwszych sobót miesiąca.
W latach 1994-1998 w Brazylii (najpierw w miejscowości Manaus, a następnie w Itapirandze) św. Józef ukazywał się wraz z Maryją i Dzieciątkiem 22- letniemu Edsonowi Glauberowi. Objawienia patrona Kościoła Świętego zostały poprzedzone spotkaniami z Maryją, która wraz ze swoim Synem wzywała do szczególnego nabożeństwa do Przeczystego Serca św. Józefa. W 2010 roku biskup miejsca uznał nadprzyrodzony charakter objawień.
Ukazując się po raz pierwszy św. Józef powiedział:
,,Mój drogi synu, nasz Pan Bóg przysłał mnie, abym powiedział ci o łaskach, jakie ześle na świat przez szczególne nabożeństwo do mojego Przeczystego Serca. Przez to nabożeństwo wiele dusz zostanie uratowanych z rąk diabła. Bóg, nasz Pan, pozwolił mi odkryć przed tobą obietnice mojego Serca.
[…] Tak jak ja jestem sprawiedliwy przed obliczem Pana, tak wszyscy, którzy będą mieli cześć do mojego Serca, będą również czyści, prawi i święci przed Jego obliczem. Wypełnię was tymi łaskami i cnotami, sprawiając, że każdego dnia będziecie wzrastać w świętości.”
Matka Niebieska objaśniała istotę tego nabożeństwa:
,,Jest to nabożeństwo pięciu pierwszych śród miesiąca na cześć Przeczystego Serca mojego świętego Oblubieńca i każdy, kto w tym dniu przystąpi do spowiedzi i Komunii Świętej, otrzyma niezliczoną ilość łask Przeczystego Serca św. Józefa. Tak jak powiedziałam, jest to nabożeństwo na czasy ostateczne – dla waszego umocnienia świętej matki-Kościoła” Obiecała także: ,,Ci, którzy odprawią to nabożeństwo z wiarą, miłością i pełnym zaangażowaniem, nigdy nie zaznają ognia piekielnego. Mój przeczysty oblubieniec będzie szczególnie czuwał nad tymi dziećmi, aby nie ulegały pokusie i pozostały zawsze wierne mojemu Boskiemu Synowi”.
Św. Józef, w pierwszą środę miesiąca marca w 1998 r. mówi do Edsona Glaubera:
„Pragnę, aby w każdą pierwsza środę miesiąca moje Przeczyste Serce było w szczególny sposób uczczone, i obiecuję nie tylko wiele łask, ale też te łaski, które wam uproszę, będą ponad wszelką miarę…”.
Święty Józef składa też wielkie przyrzeczenie dla wszystkich tych, którzy przejma się jego wezwaniem:
„Obiecuję, że wszyscy, którzy będą oddawać cześć mojemu Przeczystemu Sercu i tutaj, na ziemi będą spełniać dobre uczynki, troszczyć się zwłaszcza o chorych umierających, znajda się pod moja opieką w ostatnim momencie swojego ziemskiego życia(…) ja i moja Najświętsza Małżonka Maryja będziemy przy tych duszach w momencie ich śmierci zaprowadzimy ich osobiście do chwały nieba, gdzie króluje nasz Syn Jezus Chrystus…” .
Święty Józef przedstawia też wielką obietnicę dotycząca wprost walki ze złym:
„Jeżeli będziecie wzywać wstawiennictwa mojego przeczystego Serca, wszystkie demony , które by was atakowały, uciekną od was…”.
Tak więc odwieczny wróg Boga i człowieka, wąż starodawny , bardzo się lęka św. Józefa, nie na darmo jest Postrachem duchów piekielnych (jedno z jego wezwań zawartych w litanii). Potwierdza to Matka Boża, która mówi do Edsona:
„ Na imię mojego przeczystego małżonka drży całe piekło, a szatany uciekają…”.
Nabożeństwo do Przeczystego Serca św. Józefa składa się z następujących elementów:
Rozważania i modlitwy na pięć pierwszych śród miesiąca
PIERWSZA ŚRODA
Wiara św. Józefa
Ojciec Niebieski w swoim odwiecznym planie zapragnął wprowadzić Józefa z Nazaretu, którego wybrał spośród wszystkich mężczyzn na ziemskiego ojca swojego Syna, w tajemnice Nowego Przymierza, jakie zamierzał zawrzeć ze swoim umiłowanym stworzeniem. Józef z Nazaretu był świadkiem wcielenia Przedwiecznego Słowa, którego za sprawą Ducha Świętego stało się ciałem w łonie Dziewicy. Stał na straży niepokalanej czystości Maryi i troszczył się o wychowanie Syna Bożego. Na wzór Abrahama uwierzył on Bogu. Prowadzony przez Ducha Świętego, nie zachwiał się w ufności także wtedy, gdy ciemności spowijały jego życiową drogę. Dzięki wierze karmionej nieustanną modlitwą i nasłuchiwaniem głosu Boga doskonale wypełnił zlecone mu zadanie. Wiara Józefa hartowała się w ogniu tak wielkich prób! Mówią nam o tym wydarzenia z jego życia: tajemnicze poczęcie i zamiar oddalenia brzemiennej Maryi, która była z nim zaślubiona, narodziny Syna Bożego w warunkach uwłaczających ludzkiej godności, ucieczka do Egiptu i siedmioletni pobyt w obcej ziemi, wreszcie nierozumiałe zagubienie dwunastoletniego Jezusa i ból poszukiwania Go... Józef z wiarą przyjmował słowa anioła, który w imieniu Boga przemawiał do niego we śnie. Z wiarą przyjmował słowa Jezusa, których jeszcze nie rozumiał... Dojrzewał do pełni wiary w nocy doświadczeń, jaka była jego udziałem.
Modlitwa
Święty Józefie, błogosławimy Twoje Przyczyste Serce gotowe bezgranicznie wierzyć Bogu. Doświadczenia, jakie były Twoim udziałem, zbliżały Cię do Niego. W ciemnościach drogi przez ziemię jeszcze mocniej lgnąłeś do Pana, któremu uwierzyłeś. W mroku niepewności z synowską miłością pytałeś i oczekiwałeś odpowiedzi z Jego strony. Z wiarą przyjmowałeś słowo, które było odpowiedzią Boga na Twoją modlitwę.
Dziękujemy, że jesteś dla nas świadkiem i nauczycielem wiary. Ty wiesz, że jesteśmy ludem o twardym karku, obciążonym dziedzictwem grzechu i nieskłonnym do wierzenia we wszystko, co objawił Bóg, dlatego – jako opiekun nowego Ludu Bożwgo – przychodzisz nam z pomocą. Prosimy, przyjmij nas do swego Przeczystego Serca. Kształtuj nas i wychowuj, abyśmy stali się gotowi wierzyć każdemu słowu wypowiedzianemu do nas przez Pana. Z ojcowską miłością przeprowadzaj nas przez próby, jakie Bóg na nas dopuści, aby oczyścić naszą wiarę. Ucz nas całkowitego zdania się na Pana, wiernego przymierzu, jakie zawarł z nami w chwili chrztu świętego.
Pragniemy jak Ty żyć w przyjaźni z naszym Bogiem i przebywać w Jego obecności. Przy Tobie pragniemy odkrywać nasz największy Skarb – Jezusa obecnego w Eucharystii. Uproś nam łaskę żywej wiary, abyśmy w Nim odnajdywali lekarstwo na wszystkie nasze choroby. Powierzeamy się bez zastrzeżeń Sercu Niepokalanej Dziewicy Maryi, którą nam ukazujesz, i Twemu Przeczystemu Sercu. W Waszych sercach pragniemy stawać się ludźmi wiary i zawierzeniu Bogu.
Litania do Przeczystego Serca św. Józefa
Kyrie elejson, Chryste elejson, Kyrie elejson.
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, – zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże, – zmiłuj się nad nami.
Duchu Święty, Boże, – zmiłuj się nad nami.
Święta Trójco, Jedyny Boże, – zmiłuj się nad nami.
Przeczyste Serce św. Józefa, wstawiaj się za nami.
Przeczyste Serce św. Józefa, czuwające przy Sercu Jezusa w Betlejem,
Przeczyste Serce św. Józefa, przejęte troską o losy Rodziny w Egipcie,
Przeczyste Serce św. Józefa, zjednoczone z Sercem Jezusa i Maryi,
Przeczyste Serce św. Józefa, napełnione łaskami,
Przeczyste Serce św. Józefa, Lilio pokory,
Przeczyste Serce św. Józefa, mieszkanie wielu cnót,
Przeczyste Serce św. Józefa, wzorze czystości i posłuszeństwa,
Przeczyste Serce św. Józefa, gorejące zawsze Miłością do Boga,
Przeczyste Serce św. Józefa, Sługo wierny i mądry,
Przeczyste Serce św. Józefa, pełne troski dla błądzących i grzesznych,
Przeczyste Serce św. Józefa, filarze Prawdy,
Przeczyste Serce św. Józefa, filarze Świętej Matki Kościoła,
Przeczyste Serce św. Józefa, pełne opiekuńczości,
Przeczyste Serce św. Józefa, słodyczy miłości,
Przeczyste Serce św. Józefa, ucieczko w przeciwnościach,
Przeczyste Serce św. Józefa, pociecho zatroskanych,
Przeczyste Serce św. Józefa, nadziejo wątpiących,
Przeczyste Serce św. Józefa, pogromco złych duchów,
Przeczyste Serce św. Józefa, w pokorze najgłębsze,
Przeczyste Serce św. Józefa, w bogobojności najwyższe,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami, Panie,
Przejrzał Go Pan przed wiekami i wybrał na siedzibę wszelkich cnót.
W czystości archanielskiej, jak kwiat lilli.
Módlmy się:
Przeczyste Serce Józefa, Serce najczcigodniejszego Patriarchy, Serce świętego Oblubieńca Matki Jezusowej, Serce najszlachetniejszego Ojca, Karmiciela naszego Zbawcy, wyjednaj nam u Syna Bożego łaskę, abyśmy mieli serca podobne Tobie w milczeniu, w słodyczy, pokorze i miłości. O, Serce świętego Józefa, czuwaj nad nami i wspieraj po wszystkie dni naszego życia. Amen.
Akt OFIAROWANIA SWEGO SERCA ŚW. JÓZEFOWI (PO KOMUNII ŚWIĘTEJ)
Święty Józefie, najmilszy BożemuSercu, Ty złożyłeś Bogu najdoskonalszą ofiarę z samego siebie i najgoręcej pragniesz pozyskać wszystkie serca dla Chrystusa. Z głęboką pokorą przynoszę do Ciebie moje nędzne i grzeszne serce i składam je w Twoje błogosławione ręce, w objęciu których tak miłośnie biło Boskie Serce Dzieciątka Jezus. O święty Józefie, najukochańszy mój Ojcze, weź moje biedne serce, uproś mu całkowite oczyszczenie z grzechów i doskonałe oderwanie się od wszystkich marności tej ziemi. Niech za Twą przyczyną rozpali je ogień miłości Bożej, przemieni i ukształtuje na wzór Twego serca, aby znalazło w nim upodobanie Boskie Serce Jezusa. Złóż je na ofiarę Najsłodszemu Zbawicielowi i Jego Niepokalanej Matce, aby będąc ich wyłączną własnością na tej ziemi, w niebie także wielbiło i kochało Jezusa i Maryję i z Tobą, święty Józefie, chwaliło Boga w Trójcy Jedynego na wieki wieków. Amen.
DRUGA ŚRODA
Posłuszeństwo św. Józefa
Święty Józef uczestniczył w dziale zbawienia ludzkości przez swoje doskonałe posłuszeństwo woli Boga. Jest dla nas świadkiem i wzorem poddania się Bogu. Posłuszeństwo było dla opiekuna Syna Bożego światłem także wtedy, gdy przechodził on przez mrok doświadczeń. Zaowocowało doskonałym wypełnieniem zadania powierzonego mu przez Ojca. Józef pozostał posłuszny głosowi anioła, który oznajmił mu wolę Pana. W swoim domu, a także pracując w warsztacie cieśli, przebywał tak bliSko Jezusa. Nieustannie słuchał Boga...
Syn Boży był posłuszny Józefowi jak ojcu, a Józef w obecności Jezusa uczył się posłuszeństwa Ojcu Niebieskiemu. Słowo Boga kształtowało Józefa, wychowując Go do misji wobec Jezusa, a następnie wobec nas – misji tak czułej, serdecznej, ojcowskiej, a zarazem bardzo pokornej, ukrytej... Ojciec Niebieski wyznaczył Józefowi posłannictwo, abyśmy pod Jego opieką stawali się posłuszni Duchowi Świętemu, przyjmując Boży plan zbawienia i pełniąc dobre czyny, którą On dla dla nas przygotował.
TRZECIA ŚRODA
Sprawiedliwość św. Józefa
Józef z Nazaretu przewyższał swoją sprawiedliwością wszystkich męskich potomków Adama. Żył pełnią łaski Bożej – w świętości i sprawiedliwości, jaka dana była ludziom, zanim przez grzech utracili więź ze Stwórcą. Zawsze pozostawał gotowy do współpracy z Duchem Świętym. Stworzyciel zamieszkał w nim, wydając owoce wszystkich cnót. Więź Józefa z Bogiem nie została naruszona przez żaden grzech. Dane mu było stale przebywać w obecności Świętego Świętych. Był świadkiem niepokalanej czystości Maryi.
Bóg dał nam go za patrona, byśmy pod jego opieką odzyskali niewinność. Józef uczy nas pokory i przejrzystości z Bogiem. Jest wzorem sprawiedliwości, którą Jezus ukazuje w Ewangelii. Jako opiekun nowego Ludu Bożego pragnie, aby w naszym życiu objawiła się chwała Chrystusowego królestwa i potęga miłości do Niepokalanego Serca Maryi, abyśmy w nim i przez nie upodobnili się do Jezusa – cichego i pokornego. Pomaga nam stawać się żywą Ewangelią.
CZWARTA ŚRODA
Czystość św. Józefa
Ojciec Niebieski uczynił Serce Józefa całkowicie czystym, aby mogło ono zjednoczyć się z wolnym od grzechu Sercem Maryi. Ta komunia najczystszej wzajemnej miłości stworzyła doskonałe warunki, aby przyjąć do nazarateńskiego domu Najświętsze Serce Jezusa – źródła życia i świętości, zdrój wszelkiej cnoty i łaski. Józef jest wzorem najpiękniejszej oblubieńczej miłości. Jego więź z Maryją nigdy nie została zraniona najmniejszym słowem ani gestem przeciwnym miłości. Wraz z Matką Bożą zachował dziewiczą czystość, strzegąc daru, jaki Maryja uczyniła z siebie dla Stwórcy. Przyjął w sposób doskonały błogosławieństwo Pana obiecane tym, którzy żywią wobec Niego synowską bojaźń, wyrzekając się grzechu.
Wieź z Józefem jest pewną drogą do przyjęcia błogosławieństwa obiecanego ludziom czystego serca. Nam, żyjącym w świecie zdominowanym przez kult cielesności mający korzenie w grzesznym zniewoleniu pożądliwością ciała i oczu oraz pychą żywota, opiekun Jezusa przychodzi na ratunek, ukazując piękno czystej miłości.
PIĄTA ŚRODA
Ojcostwo św. Józefa
Bóg powierzył opiece Józefa dwa Serca przenikające się wzajemną miłością: Serce Jezusa i Serce Maryi. Zawierzył mu los Głowy, a także Matki Kościoła. Wybierając go na przybranego ojca swojego Syna, przez Serce Bożej Rodzicielki złączył Serce Józefa z Sercem Zbawiciela. Przyjmując tajemnicę zwiastowania i biorąc na siebie obowiązek wychowania Syna Bożego, Józef otrzymał od Boga specjalne przywileje i łaski. Boży Syn zamierzył uczynić Józega ojcem wszystkich dzieci Kościoła. W czasach naznaczonych kryzysem ojcostwa, a także kryzysem autorytetu i wzmożoną walkę z mocami ciemności, Kościół przypomina o obecności św. Józefa oraz zachęca do powierzania się obrońcy i opiekunowi wszystkich wierzących w Chrystusa. Maryja objawiła nam nabożeństwo do Przeczystego Serca Józefa, aby przez nie wierzący w Chrystusa mogli poznać Jej Niepokalane Serce i zjednoczyć się z Najświętszym Sercem Boskiego Odkupiciela.
BROŃMY NASZĄ OJCZYZNĘ MODLITWĄ DO ŚW. ANDRZEJA BOBOLI - PATRONA POLSKI
Dnia 30 listopada 2021 roku przypada 430. rocznica urodzin św. Andrzeja Boboli, do
której pragniemy się dobrze przygotować poprzez odmawianie nowenny do Patrona Polski w
dniach od 22 do 30 listopada.
Wszystkich ludzi dobrej woli zapraszamy do odprawienia nowenny prywatnie lub w kościele.
Podczas kolejnych dni będziemy się modlić:
O ducha misyjnego w Kościele
O wierność narodu polskiego Chrystusowi
O łaskę żywej wiary
O umocnienie ducha Chrystusowego w Kościele
O prawdziwą pobożność w narodzie polskim
O życie zgodne z wiarą
Za duchowieństwo i osoby konsekrowane
Za rządzących i wszystkie stany w Polsce
O życie w łasce Bożej i o dar łaski dla każdej duszy
NOWENNA DO ŚWIĘTEGO ANDRZEJA BOBOLI
MODLITWA WSTĘPNA
do odmawiania przez wszystkie dni nowenny
Wszechmogący wieczny Boże, Panie nasz!
Przez naszego brata, świętego Andrzeja Bobolę, dokonałeś wielkich dzieł zbawienia w
naszym narodzie i nadal ich dokonujesz. Dziękujemy Ci za Twoją obecność i zbawcze przez
niego działanie. Dziękujemy za Twoją miłość, którą nam przez swojego sługę Andrzeja i
dzięki jego wstawiennictwu za nami udzielasz. Spraw prosimy, abyśmy oddając cześć
umęczonemu Rodakowi mogli naśladować jego mężną wiarę oraz całkowite oddanie się
Tobie w posłudze miłości naszych bliźnich.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen
MODLITWA ZA OJCZYZNĘ
Boże, za przyczyną świętego Andrzeja dopełnij miłosierdzia nad naszą Ojczyzną i odwróć
grożące jej niebezpieczeństwa. Natchnij mądrością jej rządców i przedstawicieli, a jej
obywateli zgodą i sumiennością w wypełnianiu obowiązków. Daj jej kapłanów, zakonników i
zakonnice pełnych ducha Bożego i żarliwych o zbawienie dusz. Umocnij w niej ducha wiary i
czystości obyczajów, wytęp wszelką zazdrość i zawiść, pijaństwo, nieposzanowanie mienia
społecznego, niechęć do rzetelnej pracy oraz lekceważenie praw jakiegokolwiek człowieka.
Niech rodzice i nauczyciele w bojaźni Bożej wychowują młodzież i przygotowują do życia w
społeczeństwie. Niech ogarnia wszystkich duch poświęcenia i ofiarności względem Kościoła i
Ojczyzny, duch wzajemnej życzliwości, jedności i przebaczenia. Amen.
LITANIA DO ŚWIĘTEGO ANDRZEJA BOBOLI
Kyrie eleison, Chryste eleison, Kyrie eleison.
Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba Boże, zmiłuj się nad nami
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, jedyny Boże.
Święta Maryjo, módl się za nami
Święty Andrzeju Bobolo,
Święty Andrzeju, wierny naśladowco Dobrego Pasterza,
Święty Andrzeju, napełniony Duchem Bożym,
Święty Andrzeju, czcicielu Niepokalanie Poczętej Maryi Panny,
Święty Andrzeju, duchowy synu świętego Ignacego Loyoli,
Święty Andrzeju, miłujący Boga i bliźnich aż do oddania swego życia,
Święty Andrzeju, w życiu codziennym oddany Bogu i bliźnim,
Święty Andrzeju, zjednoczony z Bogiem przez nieustanną modlitwę,
Święty Andrzeju, wzorze doskonałości chrześcijańskiej,
Święty Andrzeju, Apostole Polesia,
Święty Andrzeju, powołany przez Boga do jednoczenia rozdzielonych sióstr i braci,
Święty Andrzeju, gorliwy nauczycielu dzieci i ludzi religijnie zaniedbanych,
Święty Andrzeju, niezachwiany w wierze mimo gróźb i tortur,
Święty Andrzeju, wytrwały w największych cierpieniach,
Święty Andrzeju, męczenniku za jedność chrześcijan,
Święty Andrzeju, męczenniku i apostole,
Święty Andrzeju, apostołujący po śmierci wędrówką relikwii umęczonego ciała
Święty Andrzeju, wsławiony przez Boga wielkimi cudami,
Święty Andrzeju, chlubo naszej Ojczyzny,
Święty Andrzeju, wielki Orędowniku Polski,
Święty Andrzeju, proroku zmartwychwstania Polski po trzecim rozbiorze,
Święty Andrzeju, nasz wielki Patronie.
Abyśmy wszyscy chrześcijanie stanowili jedno, uproś nam u Boga
Abyśmy nigdy od naszej wiary nie odstąpili,
Abyśmy żadnego grzechu ciężkiego nie popełnili,
Abyśmy za popełnione winy szczerą pokutę czynili,
Abyśmy dla naszego zbawienia gorliwie z łaską Bożą współpracowali,
Abyśmy Bogu wiernie służyli,
Abyśmy Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę miłowali,
Abyśmy w znoszeniu wszelkich przeciwności wytrwali,
Abyśmy z Tobą nieustannie Bogu chwałę oddawali,.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.
K.: Módl się za nami, święty Andrzeju Bobolo,
W.: Abyśmy się stali godni obietnic Chrystusowych.
K.: Módlmy się. Boże, Ty przez śmierć Twojego Syna chciałeś zgromadzić swoje
rozproszone dzieci, + spraw, abyśmy gorliwie współpracowali z dziełem Chrystusa, za które
oddał życie święty Andrzej, męczennik. Prosimy o to przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Amen
DZIEŃ PIERWSZY
MODLITWA NOWENNOWA O DUCHA MISYJNEGO W KOŚCIELE
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Jezu, przelałeś Krew na krzyżu dla zbawienia wszystkich ludzi i zmartwychwstałeś, aby
dać im nadzieję życia wiecznego. Założyłeś Kościół i powiedziałeś apostołom: idźcie na cały
świat i głoście Ewangelię. Jezu, mimo Twego nakazu misyjnego żyją na świecie ludzie,
którym jeszcze nikt nie głosił Ewangelii, dlatego nie znają Twego Imienia i nie wiedzą, że
jesteś Zbawicielem świata. Nie zwracają się o pomoc do Ciebie, nie dążą do świętości, ani nie
szukają zbawienia.
Prosimy Cię, Boże, wzbudź w Kościele odważnych misjonarzy, którzy pójdą do tych
miejsc na świecie, gdzie ludzie nie znają Dobrej Nowiny. Niech krew męczenników Twego
Kościoła, która zawsze jest posiewem nowych chrześcijan, także i dziś owocuje nowymi
wyznawcami Chrystusa.
Niech gorliwy misjonarz, święty Andrzej Bobola, który uratował wiele dusz przed
potępieniem, wyprasza nowe powołania misyjne w naszej Ojczyźnie i na całym świecie.
Święty Andrzeju, wstawiaj się za nasz Kościół u tronu Bożego. Amen.
DZIEŃ DRUGI
MODLITWA NOWENNOWA O WIERNOŚĆ NARODU POLSKIEGO
CHRYSTUSOWI
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Boże, Władco narodów, wprowadziłeś nasz naród do Kościoła i wyznaczyłeś mu na ziemi
zaszczytną rolę „przedmurza chrześcijaństwa i obrońcy wiary chrześcijańskiej”. W pokorze
upadamy przed Twym Majestatem, dziękując za miłość do naszego narodu i za to, że
posłużyłeś się nim, aby bronić naszej wiary. Dziękujemy też za dar świętych z naszego
narodu, powołanych w ostatnim czasie: świętą siostrę Faustynę i dar Bożego Miłosierdzia,
świętego ojca Maksymiliana Kolbe, męczennika Oświęcimia oraz za świętego Jana Pawła II,
gorliwego Papieża. Dziękujemy za patronat św. Andrzeja Boboli nad Polską.
Prosimy teraz o pomoc, by naród nie uległ pokusie odrzucenia Ciebie i Ewangelii, aby
ocalił chrześcijańską tożsamość i nadal trwał w Kościele; aby nie odrzucił Twoich przykazań
i nie poszedł za modnymi pseudowartościami; aby nie stał się bezbożny. Dlatego zwróć Swój
łaskawy wzrok na naszą Ojczyznę i dopomóż jej przezwyciężyć wszelkie przeszkody w
zachowaniu wierności Tobie i Kościołowi.
Święty. Andrzeju Bobolo, wstaw się do Pana za swoimi rodakami i pomóż uratować
prawdziwą wiarę w narodzie. Niech twoja przelana krew wyjedna u Boga łaski potrzebne
Polakom, którzy dziś bronią wiary w Ojczyźnie. Nasz Patronie, świadku naszych utrapień,
prowadź nasz naród Bożymi drogami i ocal nas przed bezbożnością i pychą. Amen.
DZIEŃ TRZECI
MODLITWA NOWENNOWA O ŻYWĄ WIARĘ DLA NAS
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Boże, włączyłeś naród polski do swego Kościoła bez naszych zasług. Chrzest przyjęty
przez Mieszka I wprowadził Polaków w rodzinę narodów chrześcijańskich. Pomimo trudnej
historii zachowaliśmy do dzisiaj wiarę przodków i jedność z Ojcem Świętym. Bogaty darami,
które dałeś Kościołowi, naród nasz wydał zastępy błogosławionych i świętych. Bądź
uwielbiony, Boże, za wszelkie dary Twej Ojcowskiej dobroci i przyjmij naszą wdzięczność za
Twoje Słowo i za sakramenty, zwłaszcza za Eucharystię oraz sakrament pojednania i pokuty.
To dzięki Twojej dobroci przetrwaliśmy trudne momenty historii, a żarliwa wiara
pomagała narodowi rozumieć przeciwności i z godnością je przeżywać. Także i dziś
uczniowie Chrystusa muszą się zmagać z różnymi trudnościami w naszej Ojczyźnie. Prosimy
Cię o pomoc i opiekę. Niech Duch Święty czyni nas narodem mądrym i mocnym w walce o
wiarę.
Niech święty Andrzej, który uwielbił Cię, Boże, życiem, pracą i męczeńską śmiercią,
uprasza rodakom łaskę żywej wiary. Niech ten bohater wiary, pochodnia gorejąca Bożą
miłością, wstawia się za Polakami, aby wiarę potwierdzali dobrymi uczynkami. Amen.
DZIEŃ CZWARTY
MODLITWA NOWENNOWA O UMOCNIENIE DUCHA CHRYSTUSOWEGO
W KOŚCIELE
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Boże, pozostawiłeś chrześcijanom sakramenty, poprzez które dotykasz ich swoją łaską i
zapewniłeś im opiekę na każdym etapie życia. Przyjmij więc nasze dziękczynienie za łaski,
które otrzymuje polski naród od tylu już wieków. Spraw, niech nadal podąża Drogą, którą Ty
jesteś, kieruje się w życiu Prawdą, którą Ty objawiłeś i wybiera Życie, którym Ty jesteś,
Chryste.
Niech członkowie Kościoła nie pokładają wiary w doczesności, a dobra tego świata nigdy
nie przesłonią nam Ciebie. Niech złudne radości ziemskie nie oderwą nas od troski o
zbawienie wieczne. Niech Kościół nadal będzie światłem, zapraszającym do swej wspólnoty
wszystkich, także swoich nieprzyjaciół.
Ty zaś, święty Andrzeju, który tylu ludziom pomogłeś powrócić do Kościoła, wypraszaj
łaski naszemu narodowi, aby obronił się przed czyhającym jak lew szatanem, który chce nas
pożreć. Upraszaj swoim rodakom mądrość, aby nosili w sobie odpowiedzialność za Kościół w
Ojczyźnie i śpieszyli z pomocą tym, którzy pogubili się w życiu. Amen.
DZIEŃ PIĄTY
MODLITWA NOWENNOWA O PRAWDZIWĄ POBOŻNOŚĆ W NARODZIE
POLSKIM
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Panie, Ty naród polski głęboko zapisałeś w swym Sercu i otoczyłeś wyjątkową opieką.
Przez wieki dajesz dowody, że jesteś dobrym Ojcem, który wyprowadza swe dzieci z różnych
niebezpieczeństw i dba o ich prawdziwą, chrześcijańską duchowość. Dziękujemy Ci za to, a
szczególnie za dobrych przewodników, którzy uczyli Polaków szczerej pobożności oraz
ubogacali nią Kościół. To dzięki nim Polska stała się znakiem wierności Tobie i Ewangelii.
Dziś bije dziejowa godzina, która wzywa nas do opowiedzenia się, za kim chcemy iść i
kogo chcemy słuchać. Czy najważniejszy będzie dla nas Jezus Chrystus i Jego nauka? Czy
będą to wartości, które tylko od ludzi pochodzą? Prosimy Cię Jezu, pomóż naszemu narodowi
potwierdzić dokonany przed wiekami wybór przynależności do rodziny narodów
chrześcijańskich. Niech troska o pogłębione życie religijne, o umocnienie wiary, wierność
modlitwie, świadome uczestnictwo we Mszy św., lektura Pisma Świętego prowadzą nas ku
prawdziwej pobożności.
Św. Andrzeju Bobolo, nieugięty w wierze aż do przelania krwi, uproś narodowi polskiemu
łaskę prawdziwej pobożności przejawiającej się w wierności Chrystusowi i Jego przykazaniu
miłości. Patronie Polski, ochraniaj Ojczyznę przed mocami ciemności i prowadź ją do
zwycięstwa. Amen.
DZIEŃ SZÓSTY
MODLITWA NOWENNOWA O ŻYCIE ZGODNE Z WIARĄ
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Jezu, pragniesz mieć serce każdego człowieka na własność, bo uczyniłeś je mieszkaniem
dla siebie i chcesz, aby było ono czyste i nieskalane. Wzywasz chrześcijan do pracy nad sobą
i walki z grzechem: Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Przekonujesz nas, abyśmy w
swym życiu postępowali zgodnie z wyznawaną wiarą. Przestrzegałeś przed zatwardziałością
serca, abyśmy nie byli podobni do faryzeuszów i uczonych w Piśmie. Ostrzegałeś: Uważajcie
na to, czego słuchacie, uważajcie za kim idziecie.
Spraw więc, Jezu, abyśmy jako Twoi wyznawcy pielęgnowali cnoty, w których masz
upodobanie: pokorę, cichość, czystość, męstwo, miłość. Oświecaj nasz rozum, abyśmy
podążali stromą drogą i wchodzili przez ciasną bramę, która wiedzie ku życiu z Tobą.
Umocnij naszą wolę, wzmacniaj zalęknione serce i spraw, abyśmy żyli zgodnie z Ewangelią.
Święty Andrzeju Bobolo, mężny zwycięzco pokus na szlakach życia i przekonujący
świadku życia zgodnego z wyznawaną wiarą, bądź dla nas niezawodnym, wypróbowanym
przewodnikiem w drodze do Królestwa Bożego. W dzisiejszym świecie, pełnym
niebezpieczeństw i zagrożeń, uproś nam łaskę życia wiernego Chrystusowi. Amen
DZIEŃ SIÓDMY
MODLITWA NOWENNOWA ZA DUCHOWIEŃSTWO I OSOBY
KONSEKROWANE
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Jezu Chryste, Wiekuisty Kapłanie, wybierasz sobie ludzi do służby kapłańskiej i posyłasz
ich do pracy w Kościele. Dziękujemy Ci za każde powołanie do życia konsekrowanego.
Dziękujemy za dobrych przewodników duchowych i przekonujących świadków umiłowania
Kościoła. Dziękujemy szczególnie za tych, którzy byli Ci wierni aż po śmierć. To dzięki
kapłanom wielu chrześcijan poznało Ciebie i Kościół, z ich pomocą dąży do świętości i
zbawienia.
Spójrz więc na tych, którzy poszli za Tobą i służą Twemu ludowi. Polecamy Ci, Jezu, Ojca
Świętego, biskupów, kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Prosimy, niech będą Ci
wierne, zdolne do poświęcenia i ofiary, gorliwe w pracy na Twoją chwałę. Panie, ustrzeż
wszystkich od złego. Niech wytrwają przy Tobie, miłując Kościół i Ojczyznę.
Święty Andrzeju, pokonałeś wiele przeszkód, wspinając się na wyżyny świętości
kapłańskiej i zakonnej. Praca, którą podjąłeś nad sobą, uczyniła z ciebie świadka wiernego
swemu Mistrzowi, aż po męczeńską śmierć. Dzisiaj czuwaj z Nieba nad polskimi ducho-
wnymi i proś o łaski, aby wstępowali w twoje ślady. Możny orędowniku u tronu Bożego,
wspieraj swych braci, kapłanów i zakonników, którzy podobnie jak ty walczą o zbawienie dla
siebie i bliźnich. Amen.
DZIEŃ ÓSMY
MODLITWA NOWENNOWA ZA RZĄDZĄCYCH I WSZYSTKIE STANY W
POLSCE
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
Boże, Tyś przez tak liczne wieki, otaczał Polskę blaskiem potęgi i chwały. Dawałeś jej
wielu mądrych przywódców, którzy podejmowali decyzje niosące jej pomyślność i rozwój.
Dziękujemy Ci za uczciwych i sprawiedliwych rządzących. Dziękujemy za tych, którzy dobro
Ojczyzny widzieli w poszanowaniu Boga i Jego praw na polskiej ziemi. Dziękujemy za tych,
którzy swoją krwią potwierdzili miłość do Polski.
Dziś Boże, Ojczyzna potrzebuje takich właśnie przywódców. Prosimy o pomoc dla tych,
którzy sprawują dziś rządy w naszym kraju. Niech godnie i z pożytkiem dla dobra obywateli
pełnią ten zaszczytny i odpowiedzialny obowiązek. Synu Boży, spójrz na utrudzonych
Polaków i spraw, aby ich praca dawała utrzymanie rodzinie oraz by się przez nią uświęcali.
Wejrzyj na polski naród i napełnij go miłością do Ciebie i do Ojczyzny. Zachowaj lud polski
od bezbożności, obojętności i pychy. Młodzież i dzieci otocz troskliwą miłością i obroń
przed atakami złowrogich prądów.
Święty Andrzeju, jaśniejąca gwiazdo na polskim niebie, promieniujący blaskiem cnót,
ochraniaj naszą ziemię, strzeż naszych miast i wiosek. Uproś pojednanie w narodzie, a
wyznawcom Chrystusa wytrwanie w jednym, świętym, powszechnym i apostolskim Kościele.
Patronie Polski, prowadź Ojczyznę także i dzisiaj na szczyty nowej potęgi i chwały. Amen.
DZIEŃ DZIEWIĄTY
MODLITWA NOWENNOWA O ŻYCIE W ŁASCE BOŻEJ I O DAR ŁASKI DLA
KAŻDEJ DUSZY
Modlitwa wstępna, Modlitwa za Ojczyznę, Litania do św. Andrzeja Boboli, Modlitwa nowennowa
W tym ostatnim dniu nowenny prosimy Ciebie, Boże:
- zachowaj w nas żywą i mocną wiarę
- pomóż nam zobaczyć Jezusa w Eucharystii
- napełnij nas miłością do wszystkich ludzi, także naszych nieprzyjaciół
- daj nam łaskę życia zgodnego z Ewangelią
- prowadź nas drogami Twoich przykazań
- wzbudź w nas umiłowanie modlitwy
- tchnij pragnienie nieustannego nawracania się do Ciebie i spraw, abyśmy żyli w łasce
uświęcającej.
Boże, spraw, abyś był dla nas najważniejszy, abyśmy troszczyli się o życie nadprzyro-
dzone, abyśmy byli Twoją świątynią i mieszkaniem Twego Ducha. Spraw, abyśmy wzrastali
w świętości, godnie przyjmowali sakramenty, unikali grzechu i byli miłosierni. Niech zawsze
towarzyszy nam Twoja pomoc w drodze do świętości, abyśmy znajdowali pokój i szczęście,
którego świat dać nam nie może.
Święty Andrzeju, niech twoje wstawiennictwo u Matki Bożej, szafarki Bożych łask, Twojej
i naszej Królowej i Pani, wybłaga te łaski u Boga. Ufamy, że mimo naszych grzechów i
upadków twoja opieka nad nami, Męczenniku, sprawi, że okażemy się godni miłości Serca
Bożego już tu na ziemi, w godzinie śmierci i w wieczności. Amen
Za pozwoleniem Władzy Kościelnej
Kuria Metropolitalna Przemyśla
1847/11/2021
Dnia 19.XI.2021
KS. BARTOSZ REJNOWSK