Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga
ddd554a000saaq

         Stowarzyszenie zrodziło się jeszcze przed oficjalnym zarejestrowaniem i wstąpieniem do wielkiej Rodziny Kolpinga. Od 1998r Sylwia Kruglik - Wiśniowska po ukończonym kursie „ Animatora Oaz” prowadziła zajęcia dla dzieci z naszej parafii. Zabierała ich nad morze , do Gdańska, i nad jezioro, prowadziła gry, zabawy i ogniska ze śpiewaniem przy gitarze.
          Ks. Proboszcz Bronisław Chudy użyczył jej salki parafialnej, bez ogrzewania i sanitariatów. Było w niej parę starych ławek szkolnych i tablica, ale to wystarczyło by prowadzić zajęcia z dziećmi. Skupiały się koło piecyka gazowego i malowały, śpiewały lub słuchały jak Sylwia czyta im Opowieści z Narni. Opracowane na zajęciach Jasełka, dzieci nie tylko zagrały w naszym kościele, ale również w Kościele Dekanalnym w Trąbkach Wielkich. Przypadkiem poznany tam Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce św. pamięci Ks. Janusz Rekowski, zachęcił nas do założenia przy parafii Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga.

           W 2000 roku zarejestrowaliśmy statut Stowarzyszenia Rodziny Kolpinga w Kłodawie Gdańskiej i zostaliśmy uznani przez Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce. W 2001 roku spełniliśmy wszystkie wymogi formalne i uzyskaliśmy osobowość prawną i numer KRS. 0000023864
Zarząd:
Ks. Zdzisław Kumor– Prezes, stojący na straży naszej formacji duchowej
Ewa Kruglik- Przewodnicząca Stowarzyszenia, organizator, koordynator wszystkich programów i pasjonat naszego teatru. Artysta plastyk, posiada ukończony kurs „Art.- terapii oraz uprawnienia wychowawcy letniego wypoczynku dzieci i młodzieży,
Marian Rekowski - Skarbnik, który od początku nieprzerwanie pełni swoją funkcję rzetelnie i sumiennie.
Agnieszka Curzytek - Sekretarz . Posiada uprawnienia wychowawcy kolonijnego, certyfikat doradcy zawodowego i specjalisty do spraw projektowych, grafik komputerowy, autorka wszystkich naszych plakatów i ulotek, niestrudzony animator kultury.  W 2016 roku na Walnym Zgromadzeniu Delegatów ZCDK w Polsce została wybrana do zarządu ZCDK, gdzie
pełni funkcję Skarbnika.
Komisja Rewizyjna:
Anna Gdowik – Przewodnicząca
Kamil Kotwicki – Członek
Ewelina Dworakowska – Członek

Ponad to aktywni członkowie Stowarzyszenia to:
Sylwia Wiśniowska- kierownik letnich wyjazdowych warsztatów artystycznych, posiada uprawnienia kierownika wypoczynku dzieci i młodzieży
Elżbieta Kruglik – instruktorka warsztatów muzycznych ,autorka tekstów i muzyki naszych piosenek.
Antoni Curzytek – Informatyk, opiekun sieci komputerowej . Posiada uprawnienia wychowawcy kolonijnego
Inga Sieja – plastyk – instruktorka malarstwa.
Anna Machnica –masażystka niepełnosprawnych, drobne formy teatralne, gry i zabawy. Posiada uprawnienia instruktora szkoleń z zakresu edukacji globalnej.

Stowarzyszenie liczy 24 członków w tym 17 osób z naszej parafii. Zajmujemy się dziećmi i młodzieżą znajdująca się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, oraz osobami niepełnosprawnymi. Obecnie obejmujemy wsparciem 30 osób. Dla dzieci i młodzieży stale prowadzimy nieodpłatnie warsztaty teatralne, muzyczne wokalne i instrumentalne, plastyczne /w tym malarstwo plenerowe/ W zależności od posiadanych środków poszerzamy liczbę zajęć i tak :prowadziliśmy warsztaty reporterskie zajęcia językowe z j. niemieckiego i angielskiego, oraz zajęcia z edukacji globalnej uzmysławiające młodzieży zależności gospodarcze i kulturowe zachodzące we współczesnej „globalnej wiosce” Organizowaliśmy spotkania z ciekawymi ludźmi w formie „ wieczorów przy kominku” Co roku organizujemy wakacyjne wyjazdowe warsztaty artystyczno terapeutyczne.
Środki na naszą działalność pozyskujemy na drodze konkursów grantowych , głównie ze Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim i Urzędu Gminy w Trąbkach Wielkich, ale również z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego i innych
Realizujemy również projekty Związku Centralnego Dzieła Kolpinga w Polsce i podejmujemy współpracę z innymi Organizacjami Pozarządowymi.
Dbamy również o formację religijną naszych podopiecznych. Odbyliśmy „ Kurs Filipa” Przy parafii w Nowej Karczmie. Wielkim przeżyciem był występ podczas nocnego czuwania młodzieży w katedrze w Pelplinie. Braliśmy udział w Drodze Krzyżowej w Tczewie. Co roku prowadzimy drogę krzyżową i różaniec w naszym kościele parafialnym. Raz do roku opracowujemy „ modlitwę wiernych” i czytania liturgiczne w intencji zaproponowanej Przez Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce.
          Wystawiamy w kościele Jasełka i Pasje Wielkanocne. Czynnie włączamy się w organizację „ Festynu Jakubowego” w dniu patrona Naszego Kościoła.
W tym roku wzięliśmy udział w obchodach 1050 – lecia Chrztu Polski na Ostrowiu Lednickim i w Poznaniu - „ Gdzie Chrzest tam nadzieja” oraz w Chodzieży, gdzie w kościele Św. Floriana wystawiliśmy nasz spektakl słowno muzyczny „ Myśląc Ojczyzna” oparty na poezji Karola Wojtyły.

Design by FxDesign Darmowy szablon Joomla