Wspólnoty

Wspólnota MARANA - THA przy parafii św. Jakuba w Kłodawie powstała na przełomie lutego i marca w 2015 roku.
Celem wspólnoty jest nowa ewangelizacja oraz katechizacja dorosłych w parafii. Szczególną wagę w działalności wspólnoty przykłada się do pogłębiania znajomości Słowa Bożego w oparciu o Pismo Święte oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, a także regularne spotkania z Chrystusem w Sakramencie Eucharystii i pojednania.

Stowarzyszenie zrodziło się jeszcze przed oficjalnym zarejestrowaniem i wstąpieniem do wielkiej Rodziny Kolpinga. Od 1998r Sylwia Kruglik - Wiśniowska po ukończonym kursie „ Animatora Oaz” prowadziła zajęcia dla dzieci z naszej parafii. Zabierała ich nad morze , do Gdańska, i nad jezioro, prowadziła gry, zabawy i ogniska ze śpiewaniem przy gitarze.
          Ks. Proboszcz Bronisław Chudy użyczył jej salki parafialnej, bez ogrzewania i sanitariatów. Było w niej parę starych ławek szkolnych i tablica, ale to wystarczyło by prowadzić zajęcia z dziećmi. Skupiały się koło piecyka gazowego i malowały, śpiewały lub słuchały jak Sylwia czyta im Opowieści z Narni. Opracowane na zajęciach Jasełka, dzieci nie tylko zagrały w naszym kościele, ale również w Kościele Dekanalnym w Trąbkach Wielkich. Przypadkiem poznany tam Prezes Dzieła Kolpinga w Polsce św. pamięci Ks. Janusz Rekowski, zachęcił nas do założenia przy parafii Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga.

W naszej parafii istnieją cztery koła różańcowe (dwa żeńskie, jedno męskie i jedno dziecięce). Róża żeńska pw. św. Rity powstała w 2008 r., natomiast męska pw. św. Józefa, druga żeńska pw. św. Faustyny i dziecięca pw. Stanisława Kostki zawiązały się w 2014 r. Ubolewamy, że nie powstała jeszcze róża młodzieżowa. Będziemy modlić się w tej intencji.

Aktualnie wspólnota składa się z 4 osób, czyli całej mojej rodziny: męża i dwóch córek. Działalność Wspólnoty opiera się na postawie Jezusa Chrystusa, którego naukę odzwierciedlają błogosławieństwa ewangeliczne - "Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią".
Główną i bezpośrednią inspiracją powstania Wspólnoty była pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 2002 r., przebiegająca pod hasłem Bóg bogaty w miłosierdzie. Papież głosił wówczas rodakom Orędzie o Bożym miłosierdziu, które zawsze znajduje odbicie w dziełach miłosierdzia ludzi. My jako rodzina wolontariuszy podejmujemy działania na rzecz potrzebujących, do których zachęca Jan Paweł II. Wezwanie Papieża skierowane jest do
każdego człowieka - Pomóżcie współczesnemu człowiekowi zaznawać miłosiernej miłości Boga. Niech w jej blasku i cieple ocala swoje człowieczeństwo

W naszej parafii działa 18 osobowa Rada Parafialna składająca się z mieszkańców wszystkich miejscowości, zarówno członków poprzedniej Rady jak i nowo powołanych. Radę stanowią parafianie mający stały, aktywny kontakt z życiem kościoła, w skład wchodzą osoby w różnym wieku i różnych profesji zawodowych między innymi przedsiębiorcy, rzemieślnicy, nauczyciele, rolnicy, emeryci, a wśród nich parafianie będący członkami wspólnot kościelnych działających w naszej parafii takich jak: Róże Różańcowe, Marana Tha, Ministrantów, Nadzwyczajnych Szafarzy.